Wyniki wyszukiwania

Mieszkania duże – obiekt pożądania, czy marzenia ściętej głowy

Opublikowane przez Joanna Lebiedź w Maj 11, 2017
| 0

Duże mieszkania, to znaczy mieszkania powyżej 80m2 – nadal przezywają nienajlepszy okres i nienajlepsze  też są wyniki sprzedażowe tych nieruchomości.

W takich metrażach, są to przeważnie mieszkania trzy – czteropokojowe i większe, a na ten segment rynku nadal nie ma zadowalającego popytu.

Problem ze sprzedażą dużych mieszkań wynika przede wszystkim z trudności z kredytowaniem tak drogiego zakupu. Pomimo bowiem faktu, iż cena jednostkowa metra kwadratowego dużego mieszkania jest niższa, aniżeli cena jednego metra mieszkania o połowę mniejszego, to cena jednego metra przemnożona przez ilość metrów daje naprawdę wysokie sumy, a na taki zakup może sobie pozwolić jedynie niewielka garstka klientów. Cena 1 mkw typowego mieszkania trzy-czteropokojowego w Warszawie pojawia się już czasem na poziomie poniżej 5000 PLN, co wcale nie sprawia, iż mieszkania te sprzedają się jak „świeże bułeczki”.

Duże mieszkania można spotkać albo w budownictwie przedwojennym, albo w budownictwie stosunkowo „młodym”, to znaczy w inwestycjach realizowanych po roku 1990. Ani tzw. komunistyczne bloczki, ani gierkowska „wielka płyta” nie były bowiem nastawione na budowanie mieszkań dużych, jako, że celem budownictwa z tej epoki była duża ilość małych mieszkań, a  nie mała – dużych. Jeśli w ogóle możemy mówić o dużej ilości mieszkań oddawanych do użytku w tamtym okresie.

W nieco późniejszym czasie budowano coraz więcej mieszkań „dużych”, w tym również pojawiały się i mieszkania dwupoziomowe, jednak przy każdym kolejnym kryzysie, deweloperzy „przeprojektowywali” swoje inwestycje dopasowując podaż do popytu.

W obecnej chwili również można mówić o nastawieniu deweloperów na sygnały płynące z rynku, a więc,  tym samym, oferowanych jest o wiele więcej mieszkań małych i średnich (o powierzchni 35-55m2), aniżeli mieszkań dużych.

Istnieją, co prawda inwestycje nastawione na klienta zamożnego, w których realizowane są projekty zawierające wyłącznie budowę luksusowych apartamentów, w prestiżowych lokalizacjach, o powierzchni zbliżonej  wielkością do powierzchni domów jednorodzinnych. Często, są to penthouse’y, lub  po prostu ogromne mieszkania w unikalnych, ekskluzywnych apartamentowcach, gdzie cena 1 mkw przekracza 20.000 PLN,  jednak ten rynek dedykowany jest  bardzo wąskiej grupie odbiorców i absolutnie nie może być w przedmiotowej analizie reprezentatywny.

Patrząc w przyszłość – dopóki nie nastąpią wyraźne zmiany w gospodarce, dopóki klienci będą się borykać z problemami przy kredytowaniu zakupu nieruchomości, dopóki tak liczna grupa trzydziesto i czterdziestolatków nie zechce wrócić z emigracji do kraju, dopóty nie powinniśmy się spodziewać żadnych radykalnych zmian i odwrócenia koniunktury dla segmentu mieszkań dużych.